Kongres ProMikro 2013

Ve dnech 6. a 7. září se konal výroční kongres odborné společnosti ProMikro, zaměřený na použití zvětšení ve stomatologii. Akce se odehrála v Humpolci v hotelu Fabrika, zaměřeném na pořádání konferencí. Hlavním důvodem byla dobrá dopravní dostupnost a geografická poloha ve středu České republiky.

Program byl plný zajímavých přednášek od zkušených lektorů, zaměřený nejen na endodoncii, ale i na konzervativní stomatologii, protetiku a chirurgii.

Hlavním přednášejícím byl Dr. Belograd z Ukrajiny, který předvedl ve dvou sekcích velmi pěkně připravenou přednášku na téma “od miniinvazivního endodontického přístupu až po protetickou rekonstrukci zubu”. Většina účastníků hodnotila tuto přednášku velmi vysoko. Dr. Belograd ukázal, že úroveň stomatologie na východ od našich hranic jde velmi rychle vzhůru.

Poté Dr. Škrdlant představil nový koncept a nově vyvinuté nástroje na miniinvazivní techniku uzavřeného sinusliftu, tato část byla zaměřena zejména na implantology a chirurgy. Velmi ucelený a přehledně zpracovaný příspěvěk na téma traumat zubů s nedokončeným vývojem kořene předvedla Dr. Zallmanová, v této oblasti jistě panuje mezi stomatology řada nejasností, které se snad podařilo rozptýlit. Následovala přednáška Dr. Černého, která byla tradičně velmi profesionálně připravena s velmi pěknou fotodokumentací. Dr. Černý vysvětlil svůj protokol reendo ošetření a ukázal mnoho pěkných kazuistik. Velmi úspěšné a netradiční téma – ergonomie práce a time-management v praxi předvedl Dr. Beneš. Přednáška byla přínosná, zajímavá a velmi vtipně podaná. Druhý den na ni navazoval workshop s praktickou ukázkou “relaxace v ordinaci”. Další workshopy Dr. Škrdlanta a Dr. Čechury na endodontická témata probíhaly simultánně.

Všichni zůčastnění hodnotili kongres jako velmi povedený nejen skladbou přednášek, ale i netradičním prostředním, organizací cateringu a pro pohodovou atmosféru. Všem účastníkům děkujeme.