Časté dotazy

Máte nějaké dotazy? Pošlete nám je.

Endodoncie (ošetření zubních kanálků, „trhání nervů“)

Bolí endodontické ošetření?
Každé ošetření u zubního lékaře, které by mohlo být spojeno s bolestí, je započato lokální anestézii (místním znecitlivěním). Tak tomu je také u endodontického ošetření. Nežijeme ve středověku, endodontické (ani jiné ošetření u zubního lékaře) ošetření nesmí bolet. Kvalitní zubní lékař má v nabídce a umí použít mnoho způsobů k zajištění vašeho komfortu.
Může mrtvý zub bolet?
Může. Mrtvý zub neboli zub bez dřeně bolet může, protože okolní část kosti a dáseň jsou „živé“ a reagují na přítomnost infekce v “mrtvém” zubu zánětem.
Co následuje po endodontickém ošetření zubu?
Po zaplnění kořenových kanálků následuje většinou dostavba chybějící části korunky kompozitní (bílou) výplní nebo kořenovou dostavbou a korunkou. To je nutné pro zachování dlouhodobé životnosti (pevnosti) ošetřeného zubu.
Jak dlouho endodontické ošetření trvá?
Pro kvalitní endodontické ošetření v jedné návštěvě je nutno počítat 40 až 240 minut (podle složitosti zubu). Rychleji provedené ošetření nelze považovat za kvalitní.
Existují nějaké alternativy endodontického ošetření?
Ano, existují. Zub postižený nevratným zánětem dřeně nebo zánětem kolem hrotu zubu (váčkem) můžeme odstranit – extrahovat. Musíme však počítat s tím, že ztracený zub bude potřeba nahradit (až na výjimky, jako jsou třeba zuby moudrosti). Nahradit ztracený zub se dá dvojím způsobem: můstkem nabo nitrokostním implantátem. Pro zhotovení můstku je nutné obrousit (a tedy nevratně poškodit) nejméně 2 další zuby, implantát je plnohodnotná, ale dražší náhrada zubu. Endodontické ošetření (pokud je možné) představuje stále nejefektivnější variantu, jak z hlediska zachování vlastního zubu, tak z hlediska finanční náročnosti.
Hradí zdravotní pojišťovny v Česku endodontické ošetření?
České zdravotní pojišťovny hradí takový způsob ošetření, který není při dnešních znalostech zubního lékařství považován za kvalitní endodontické ošetření.
Kolik endodontické ošetření stojí?
Cena ošetření je velmi individuální. Cena závisí hlavně na čase vyžadující ošetření, na zvolené technologii endodontického ošetření, druhu zubu a počtu kořenových kanálků a také na úrovni a zkušenostech zubního lékaře. Většinou se cena kvalitního endodontického ošetření pohybuje řádově v jednotkách až desítkách tisíc korun.
Může provádět endodontické ošetření praktický zubní lékař nebo jen specialista v endodoncii?
Každý zubní lékař má erudici k endodontickému ošetření. Pokud pacient žádá kvalitní endodontické ošetření s co největší pravděpodobností dlouhodobého léčebného úspěchu, je volba specializovaného endodontického pracoviště zcela na místě.