Endodoncie

Endodoncie

Endodoncie je obor zubního lékařství, který se zabývá léčbou tzv. endodontu. Endodontem rozumíme vnitřní prostor zubu a jeho obsah – zubní dřeň (pulpu).

Laicky je endodontické ošeření nazýváno jako čištení kanálků nebo trhání nervů.

Kdy je endodontické ošetření nezbytné?

Nejčastějšími důvody pro endodontické ošetření jsou:

Zánět zubní dřeně

Zánět zubní dřeně může být způsoben rozsáhlým zubním kazem nebo úrazem. Pokud je zánět akutní projevuje se velkou bolestivostí.

Zánět v kosti kolem hrotu zubního kořene (periodontitida)

Laicky je často nazýván jako zubní váček. Zánět je způsoben bakteriemi, které se po odumření dřeně dostanou do endodontu (kořenového kanálku). Kořenový kanálek je oblast, kam činnost našeho imunitního systému nedosáhne a tak bakterie v kořenovém kanálku nejsou imunitním systémem zlikvidovány. Zánět v kosti tedy sám nezmizí a postupně se zvětšuje. Může se změnit v cystu.

Jak endodontické ošetření probíhá?

Na kvalitní endodontické ošetření je potřeba čas. Celý vnitřní prostor zubu je nezbytné vyčistit, vydezinfikovat (dekontaminovat) a následně hermeticky uzavřít, tedy zaplnit. Zub by měl být následně opatřen korunkou.

Výhody ošetření pod mikroskopem

Endodoncie je jedním z oborů, kde má použití operačního mikroskopu zcela zásadní význam. Vnitřní prostor zubu a kořenové kanálky jsou pro lidské oko bez optických pomůcek zcela nerozpoznatelné. Operační mikroskop nám zprostředkuje dokonalý vizuální přehled o vnitřním prostoru zubů (kořenových kanálcích). Zkušený lékař tak může s velkou úspěšností ošetřit zuby, které by jinak musely být vytrženy.